Öğrenci Belgesi

KKTC Uyruklu Öğrenci- Öğrenci Belgesi
KKTC Uyruklu öğrenciler için öğrenci belgesi, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na öğrenci kimliği ile birlikte bizzat başvurarak ya da kişinin imzalı dilekçesi ile yetki verdiği kişinin başvurması ile alınabilir.

T.C Uyruklu Öğrencilerin Öğrenci Belgesi
T.C. Uyruklu öğrencilerimiz öğrenci belgelerini e-Devlet sistemi üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama) adresinden alabilirler.

Öğrenci belgesi elektronik imzalıdır dolayısyla tüm resmi kurum ve kuruluşlar için geçerliliğe sahiptir. Belge üzerindeki barkod numarası sayesinde belgenin teslim edildiği kurumlar belgeyi sorgulayabilir ve doğruluğunu teyit edebilirler.

E-Devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilmek için e-devlet şifresi gereklidir. E-devlet şifrenizi PTT Müdürlüklerinden nüfus cüzdanınız ile bizzat başvurarak alabilirsiniz.

Özel bir açıklama gerektiren öğrenci belgeleri ise Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan verilmektedir. Bunun için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na öğrenci kimliği ile bizzat başvurarak yada kişinin imzalı dilekçesi ile yetki verdiği kişi tarafından alınabilir.

Uluslararası Uyruklu Öğrenci- Öğrenci Belgesi
Uluslararası Uyruklu öğrenciler için öğrenci belgesi, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na öğrenci kimliği ile birlikte bizzat başvurarak ya da kişinin imzalı dilekçesi ile yetki verdiği kişinin başvurması ile alınabilir