Görsel İletişim Tasarımı

Görsel İletişim Tasarımı Programımız, öğrencilerin görsel iletişim tasarımının rolünü, işlevlerini ve olanaklarını tam olarak anlamalarını sağlamak ve onları kendi çalışma alanlarında yenilikçi olmalarını sağlayacak yaratıcı becerilerle donatmak için tasarlanmıştır. Bu program, öğrencilerin dijital ve basılı dergiler, kitaplar, illüstrasyon, markalaşma ve görsel kimlik, tabela, uygulamalar, animasyon, web siteleri, fotoğraf ve film gibi çeşitli ve birbiriyle bağlantılı ortamlar aracılığıyla bir dizi sosyal, kültürel ve ticari bağlamda fikirleri ve bilgileri etkili bir şekilde paylaşmayı, iletişim kurmayı öğrendikleri çok disiplinli bir anlayışa sahiptir. Öğrenciler hem geleneksel hem de dijital yaratıcı teknikler konusunda uzmanlaşacak ve ayrıca tarihsel ve güncel sanat ve tasarım, göstergebilim ve sosyal ve kültürel çalışmalarda kapsamlı bir temel oluşturarak analitik becerilerini geliştireceklerdir.

AKADEMİK KADRO

 • Doç. Dr. Alev Adil (Görsel Sanatçı, Şair)
  Bölüm Başkan Vekili

  Doç. Dr. Alev Adil, London School of Economics and Political Science’da felsefe eğitimi aldıktan sonra University of West London’da yüksek lisansını, Central Saint Martin’s Üniversitesi’nde de doktorasını tamamlamıştır. Sanatçı, İngiltere’de University of Greenwich, Goldsmiths College, Queen Mary College, University of London, University of Sussex ve Westminster University gibi üniversite ve okullarda yaratıcı yazarlık, film, görsel kültür ve kritik teori gibi dersler vermiştir.Ayrıca, Amsterdam, Prag, Atina, Ahmedabad ve Trinidad gibi şehirlerdeki çeşitli okul ve üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Alev Adil, uluslarası çapta tanınan bir yazar, sanatçı ve akademisyendir. Şiirleri Arnavutça, Azerice, Flemenkçe, Yunanca, Fince, Flamanca, Fransızca, Litvanyaca, Romence ve Türkçe olmak üzere birçok dile çevrilmiştir. Alev Adil’in fotoğraf çalışmaları, multimedya performansları ve şiir-film çalışmaları çeşitli dergilerde, kitap kapaklarında kullanılmış, eserleri Tate Britain, the British Museum ve Londra the Royal Maritime Museum gibi müzelerde sergilenmiştir.

  1. alev.adil@arucad.edu.tr
 • Öğretim Görevlisi Rozhano Azimi Hashemi (Fotoğrafçı/Grafik Tasarımcısı)

  Rozhano Azimi Hashemi, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde (Kıbrıs) görsel sanat ve görsel iletişim alanlarında lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı. İlgi ve uzmanlık alanları iletişim tasarımı, sinema, medya çalışmaları ve fotoğrafçılıktır. Fotoğraf çekmeye 18 yaşında başladı ve İran’da fotoğraf sergileri açtı. Rozhano 2012 yılında, bir yandan yüksek lisans eğitimine devam ederken bir yandan da serbest tasarımcı olarak çalışmaya başladı ve mezun olduktan sonra DAÜ Yayınevi'nde grafik tasarımcı olarak çalıştı. İletişim ve medya çalışmaları alanındaki yüksek öğrenimini 2014 yılında tamamlayan Rozhano şu sıralar sinemada görsel semiyoloji ve görsel retorik üzerine doktora yapıyor.

  1. rozhano.azimihashemi@arucad.edu.tr
 • Öğretim Görevlisi Anastasia Artyukhova Sekmen

  Anastasia Artyukhova Sekmen, Uygulamalı Sanat Bölümü’nden mezun oldu (Moskova, Rusya). İç mimari üzerine lisans eğitimini tamamladıktan sonra, hem iç mimari hem de görsel iletişim ve tasarım alanlarında yüksek lisans derecesi aldı. İlgi ve uzmanlık alanları arasında mat boyama tekniğiyle illüstrasyon, fotoğraf manipülasyonu ve grafik tasarım yer almaktadır. Renk üzerine, özellikle de psiko-fizyolojik etkileri ve görsel yönleri üzerine araştırmalar yaptı. 2012 yılında üniversitede öğretmenlik yapmaya başlayan Anastasia, aynı zamanda grafik tasarım ve iletişim alanlarında da serbest/yarı zamanlı çalışmaktadır. Verdiği dersler arasında temel tasarım, tasarım tarihi, eskiz teknikleri, oyuncak tasarımı, mat resme giriş ve disiplinler arası tasarım stüdyosu yer almaktadır.

 • Öğretim Görevlisi Korhan Akbaytogan

  Yaratıcı Grup Lideri, İllüstratör, Grafik Tasarımcı
  Kendisi 15 Ocak 1979 İstanbul doğumludur. 2002’de Marmara Üniversitesi GSF Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. 2006’da Yeditepe Üniversitesi GSF Plastik Sanatlar MFA Tezli Programı’nı tamamladı.
  Lowe Lintas, Index Interactive Multimedia, Feza Fırat Reklam ve Halkla İlişkiler Ajansları için Sanat Yönetmeni ve Dijital illüstratör olarak çalıştı.
  Mimar Sinan G.S.Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölümü ve Enformatik Yüksek Lisans; Bilgisayar Destekli Sanat ve Tasarım programlarında ders verdi. Adobe Eksperlik Sertifikası kazandı.
  Bilge Adam Akademi ve LaSalle Akademide, Yıldız Teknik
  Ü., Ankara Ü., Biyoteknoloji Enstitüsü, Boğaziçi Ü.- KOSGEB, Novartis, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı gibi farklı birçok üniversite ve kurumda ders verdi.
  2018’e kadar Solutions Marka ve Tasarım Ajansında, Sanat Yönetmeni ve İllüstratör olarak çalıştı. Ambalaj tasarımı ve markalama alanında uzmanlaştı. Coca-Cola, Ülker, Unilever, Pınar, Eczacıbaşı, Algida, Nivea, Sanofi vb. markalar için tasarım yaptı. Ajans kariyerini Yaratıcı Grup Lideri olarak sonlandırdı.
  Şu anda ARUCAD için, Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkan Yardımcısı olarak çalışmakta ve Doktora eğitimini sürdürmektedir.
  Aynı zamanda deneyimli bir Tüplü Dalış eğitmeni ve bir yogidir.